Ja i alla fall om man får tror Sveriges mest ambitiösa buggyåkare Anders Marklund, Paul Richardson och Gustaf Fresk.
Kite buggy är en populär landsport i Danmark, Storbritannien och på kontinenten. Få har utvecklat sporten vidare för vinterbruk, antagligen för att sporten fortfarande är liten i "vinterländerna" där det är isjakt som gäller.
Anders Marklund, Paul Richardson och Gustaf Fresk vill råda bot på detta. De håller denna vinter på och experimenterar med kite buggy som vintersport. Snö-kitaren Anders testar olika snö-och is-medar för racingbuggy. Freestylebuggy-kitaren Paul experimenterar med dubbade däck för freestylebuggy. Seglings-paralympiern Gustaf utvecklar och testar buggys, medar och skidor för handikappbruk.
Ni kommer att kunna följa deras byggen från prototyp till förhoppningsvis rediga produkter här på surfbussen.nu
På bilden ovan ser ni Paul "Frakke" Richardson som en av de första i världen att hoppa med buggyn utan att vara fastspänd på Barkarby flygfält.
Den nedre bilden visar Anders och Paul med en buggy och rejäla is och snö- medar som kommer att utvärderas under vintern.